Maradona: Unë e kam mësuar Messin të shënojë nga gjuajtjet e lira

Maradona: Unë e kam mësuar Messin të shënojë nga gjuajtjet e lira

September 9, 2019 0 By VloraLajme

Lionel Messi është pa dyshim njëri nga specialistët për goditjen e gjuajtjeve të lira, dhe Diego Maradona pretendon se duhet të marrë disa lëvedata për rekordin mahnitës të yllit të Barcelonës. Fituesi i Kupës së Botës 1986 kaloi kohë duke punuar me pesë herë fituesin e Topit të Artë, kur ishte në krye të ekipit kombëtar të Argjentinës midis viteve 2008 dhe 2010. Messi ishte tashmë një superylli në atë kohë, por konsiderohej se kishte aspekte të lojës së tij që mund të përmirësoheshin, Maradona ka deklaruar se e ka ndihmuar mjaft shumë 32-vjeçarin të përmirësohet ku ai ka qenë më i dobët.

“Unë kam stërvitur më të mirin, Messin, dhe askush nuk mund të më thotë ndryshe, sepse ai ishte në gjendje të kalonte deri në pesë lojtarë – një fenomen”, tha Maradona, trajneri i ri i Gimnasia de La Plata. “Ai pati një problem me goditje të lira. Kur mbaruam çdo seancë stërvitore, ne e mbajtëm Leon më shumë, në mënyrë që ai të mund të praktikojë, dhe ai filloi të godiste shtyllën”. “Unë nuk e mësova atë si të bënte një goditje dënimi, atëherë ai më pyeti se si isha në gjendje të shënoja”. “Unë thashë, ‘thjesht duhet ta godisësh topin në mes. Ata nuk do të më japin një Oscar për t’ju mësuar këtë”. “Dhe ai u përgjigj, ‘por unë e godita atë në mes dhe topi shkon në këtë mënyrë ose në atë mënyrë’ dhe unë i thashë, ‘mos u shqetëso, ti do ta bësh atë’. Tani ai thjesht nuk mund të humbasë gjuajtjet e lira”, zbuloi legjenda argjentinase.