Ja kujt ia ka dedikuar Messi 671 golat e tij

Ja kujt ia ka dedikuar Messi 671 golat e tij

August 25, 2019 0 By VloraLajme

Lionel Messi mban duart lartë në qiej sa herë që shënon gol, si dedikim për gjyshen Celia Olivera Cuccittini. Celia vdiq në vitin 1998 kur superylli i Barcelonës ishte vetëm 11 vjeç dhe ajo ishte e dobishme për ta mbështetur atë në futboll në një moshë shumë të re.

Dhe një histori e Messit që kujton përvojën e tij me Celia është rishfaqur në internet dhe zbulon se si ajo e shtyu menaxherin e një klubi futbolli lokal për ta lejuar atë të luante kundër lojtarëve më të mëdhenj. Sulmuesi argjentinas tha: “Unë isha i vogël, të gjithë do të shkonim në klubin e lagjes, ku shkonte e gjithë familja; vëllai im dhe kushërinjtë do të luanin të gjithë, secili në kategorinë e tyre përkatëse, pasi ata të gjithë ishin të moshave të ndryshme”. “Unë kam qenë një nga më të rinjtë dhe për këtë arsye nuk kishte akoma kategori për mua, por njëri prej tyre lojtarëve ka munguar dhe kështu gjyshja ime i tha menaxherit “të më lini të luaj”, për të cilën menaxheri u përgjigj,”Si mund të lejojmë të luajë? Ai është shumë i vogël, ai nuk mund të luajë”.

“Përkundër kësaj, gjyshja ime ende insistoi ‘ta lini të luante, le të luante’. Ajo ishte shumë e dashur nga të gjithë në klub dhe vazhdoi të kërkojë që unë të futem derisa ata më në fund pranuar”. “Kam shënuar dy gola edhe pse me vërtetësi, nuk mbaj mend aq shumë sepse isha mjaft i ri, por kjo është historia siç e tregonte gjyshja ime”, rrëfeu 32-vjeçari.